Latvijā ievieš pirmo biomasas tirdzniecības platformu siltumapgādes, koģenerācijas un ražošanas nozarēm

Latvijas uzņēmums BioEx šodien ir ieviesis Latvijā pirmo biomasas tirdzniecības platformu, kas kalpos kā tiešsaistes rīks visiem, kas Latvijā izmanto biomasu – no ražotājiem un tirgotājiem līdz siltumapgādes un koģenerācijas uzņēmumiem. BioEx mērķis ir jaunajā platformā pulcēt visus nozīmīgos Latvijas enerģētikas un mežsaimniecības nozaru uzņēmumus, kas savā darbībā izmanto biomasu. No šodienas platformā tiek uzsākta tirgus dalībnieku reģistrācija, bet pirmā tirdzniecības sesija ir paredzēta 2023 gada 06. februārī.

Kopējais šķeldas, kas ir biomasas paveids, patēriņš Latvijā gada laikā ir ap 8 miljoniem MWh, kas naudas izteiksmē ir aptuveni 320 miljoni eiro. BioEx platformas primārais mērķis ir nodrošināt tirdzniecības efektivitāti, kas, ņemot vērā ievērojamo tirgus lielumu, dos būtiskus ieguvumus Latvijas siltumapgādes un koģenerācijas uzņēmumiem, pašvaldībām, biomasas ražotājiem, kā arī siltuma un elektroenerģijas patērētājiem – Latvijas iedzīvotājiem.

BioEx jaunās platformas pamatvērtība ir darījumu caurspīdība, kas balstās uz informācijas apmaiņu un efektīvu cenu noteikšanas mehānismu – atklātām izsolēm. Nekas tik labi nenodrošina tirgus efektivitāti kā caurskatāma tiešsaistes tirdzniecības platforma, kas saved kopā pircējus un pārdevējus,

saka Jurijs Adamovičs,

BioEx līdzdibinātājs.

 

Biomasas tirdzniecības platformas ieviešana ir būtisks solis Latvijas enerģētikas tirgus, it sevišķi siltumapgādes jomas sakārtošanā. Atklāts un visiem dalībniekiem pieejams tirdzniecības risinājums sniegs praktiskus ieguvumus Latvijas enerģētikas gala patērētājiem, proti, iedzīvotājiem, jo jaunā tirdzniecības platforma nodrošinās pircēju un pārdevēju godīgu konkurenci un attiecīgi – labākos iespējamos nosacījumus. Jāņem vērā, ka liela daļa siltumapgādes uzņēmumu Latvijā ir saistīti ar pašvaldībām, kas tieši apkalpo sava reģiona iedzīvotājus. Jaunā tirdzniecības platforma šīm pašvaldībām sniegs pārliecību, ka viņu biomasas iegādes tiek veiktas maksimāli efektīvi,

saka Ilze Indriksone,

Latvijas Republikas Ekonomikas ministre.

Latvijā biomasas tirgū ir vairāki simti dalībnieku, piemēram, 62 regulējami siltumapgādes uzņēmumi kas ražo siltumu no biomasas un vēl vismaz tikpat ražotāju, kas ir mazāki un neatbilst regulētā tirgus prasībām, taču aktīvi piedalās tirgū. Tāpat Latvijā ir ap 50 granulu ražošanas, biomasas eksporta un citi kokrūpniecības nozares ražotāji, kur pamata izejviela ir biomasa. Papildus, tirgu veido arī vairāki simti biomasas ražotāju, transportētāju un biomasas turētāju, kas faktiski ir katrs meža un lauksaimniecības zemju īpašnieks. 

Jaunā platforma ir veidota ar mērķi dot iespēju ātri un pamatoti novērtēt, kas šobrīd ir atbilstoša tirgus cena un piedāvājuma kvalitāte. Mūsu uzņēmumu uzdevums ir lietotājiem piedāvāt nepārtrauktus, drošus un kvalitatīvus pakalpojumus par ekonomiski pamatotām izmaksām atbilstošu cenu, un šī platforma, iespējams, dos pārliecību par to, ka izejvielas tiek pirktas maksimāli efektīvi. Svarīgi, lai minētais IT instruments nodrošinātu arī mazo un vidējo šķeldas piegādes uzņēmumu veiksmīgu darbību brīvas konkurences apstākļos,

saka Valdis Vītoliņš,

Latvijas siltumuzņēmumu asociācijas valdes loceklis un SIA “Jūrmalas siltums” valdes priekšsēdētājs.

Visi biomasas tirgus dalībnieki – no pašvaldību katlu mājām līdz granulu ražotājiem – šobrīd veic darījumus un īsteno iepirkumus  fragmentētā, necaurspīdīgā tirgū, kurā nav pārskatāmas informācijas par piedāvājumu un pieprasījumu. Proti, šis ir tirgus, kurā pastāv būtisks efektivitātes paaugstināšanas potenciāls, ko turpmāk spēsim izmantot ar BioEx risinājuma palīdzību,

turpina Gunārs Greiža,

BioEx valdes loceklis.

BioEx platforma strādās līdzīgi kā vadošās pasaules tiešsaistes izejvielu biržas, proti, tirgus dalībnieki varēs pirkt un pārdot biomasas produktus atklātās, regulārās un pilnībā caurspīdīgās tirdzniecības sesijās, kurās tādējādi tiks noteikta labākā šī brīža biomasas, piemēram, šķeldas, cena un piegādes nosacījumi. Platformai drošus norēķinus garantēs un darījumu izpildes aģenta (settlement agent) funkciju nodrošinās platformas stratēģiskas partneris AS Industra Bank.

Šobrīd pirmajā BioEx platformas ieviešanas versijā jau tiks nodrošināta tirgus dalībnieku reģistrācija, sadale pēc kvalifikācijas kritērijiem, tirdzniecības sesijas, piegādātās biomasas kvalitātes un norēķinu atskaites, biomasas enerģijas aprēķina kalkulators, sistēmas atbalsts, garantiju vadība un citas efektīvai darījumu pārvaldībai nepieciešamās funkcijas.

Vairāk informācijas par BioEx platformu var apskatīt mājas lapā bioex.lv

BioEx jauno biomasas tirdzniecības platformu izveidoja uzņēmumi ar kompetenci siltumapgādes un IT risinājumu jomā, proti, apvienojot zināšanas par nozari ar to, kā vislabāk veidot digitālu platformu labākai tirdzniecībai.

75% BioEx dalībnieks ir EcoHeat Holdings – Latvijas uzņēmumu grupa, kas specializējas metālapstrādē un ražošanā, kā arī videi draudzīgu apkures sistēmu ekspluatācijā pilsētas un rūpniecības objektos. Grupā ietilpstošie uzņēmumi strādā moduļu katlu māju ražošanā un siltumenerģijas pakalpojumu sniegšanā Latvijas pašvaldībām, uzstādot un pārvaldot modernas mobilas šķeldas konteinertipa katlu mājas.

Savukārt, 25% BioEx dalībnieks ir FortySeven Software Professionals – Apvienotajā Karalistē dibināts IT konsultāciju un pilna cikla programmatūras izstrādes uzņēmums ar vairāk kā 10 gadu pieredzi dažādu nozaru projektu īstenošanā, tostarp banku un fintech sektoros, izejvielu un enerģētikas jomās, kā arī valsts pārvaldē. FortySeven Software Professionals nereti izstrādā kompleksus uzņēmumu IT risinājumus.